Ceny, peníze

Co se měny týče, tak v Tunisku se platí tuniským dinárem. Ten se dělí na takzvané millímy. Těch obsahuje celkem 1000. Bankovky jako takové jsou vyhotoveny v hodnotách 5, 10 a 20 dinárů. Kdybychom se měli bavit o hodnotě dináru, tak vězte, že jeden dinár odpovídá zhruba patnácti českým korunám. Velmi důležité je vědět, že dinár bohužel není volně směnitelnou měnou. Kurs dináru je přísně kontrolován tuniskou vládou.

Ideální měnou, kterou si s sebou vezměte, je americký dolar a nebo také euro. Peníze si můžete vyměnit na několika místech. Buďto tak můžete učinit v hotelech a nebo v bankách. Banky jsou otevřeny od pondělí do čtvrtka od 8 do 11.30 dopoledne a odpoledne od 14 do 17 hodin. Je úplně jedno, kam se vydáte své peníze vyměnit, jelikož kurz je všude stejný. Dejte si pozor zejména na to, kolik peněz si vyměníte, množství směněných peněz by mělo odpovídat tomu, co utratíte. Jestliže vám zbude moc peněz, tak si je nutně budete muset vyměnit, jelikož vývoz domácí měny z Tuniska je zakázán.

Nazpět si lze vyměnit maximální sumu 100 dinárů. Další speciální tuniskou záležitostí je kontrola vašeho obnosu peněz při příletu, pokud máte víc než odpovídá částce 500 dinárů. Chtějí tímto vymýtit veksláctví. Co se týká cen, tak ty se mění v závislosti na turistické sezóně. Rozdíl mezi cenami mimo sezonu a v sezoně může činit až dvě třetiny ceny zboží. Zásobování jednotlivých obchodů je poměrně dobré. Obchody v centrech větších měst překypují zbožím. Problém může občas nastat v odlehlejších oblastech. V centrech naleznete jak supermarkety dvou hlavních velkých obchodních řetězců Magazín Général a Monopix, tak i menší obchůdky a samoobsluhy. Kdybychom měli uvést ceny některých základních potravin, tak pečivo zakoupíte v přepočtu od 3 do 5 korun, máslo kolem 10 korun a třeba mléko vás vyjde na 9 až 12 korun.

Pokud si budete chtít koupit lahvové pivo, tak za něj zaplatíte 30 korun. Balená voda vás bude stát od 6 do 10 korun. Jinak pro srovnání uvedeme ceny některých služeb. Oběd v restauraci vás bude stát přibližně 100 korun a za zapůjčení lehátek či slunečníků dáte zhruba od 28 korun do 38 korun. Jestliže se ptáte, co se v Tunisku nejvíce kupuje za suvenýry, tak vězte, že turisté nejčastěji sáhnou po rukodělných výrobcích místních obyvatel. Odvážejí si nejvíce ptačí klece, korálové náhrdelníky, keramiku či kožené výrobky. Oblíbenými se staly hedvábné šátky a vonné esence.

Přeposlat Tisknout

Počasí

Čtvrtek 21°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 23°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

USDUSD = 21.96 CZK

TNDTND = 7.8 CZK

EUREUR = 25.52 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist