Doprava

Než budeme mluvit o dopravě po Djerbě, tak je třeba si říci, jak se vůbec na samotný ostrov dopravit. Máte dvě základní možnosti. Buďto se sem vydáte autem na trajektu, což je záležitost poměrně zajímavá a docela levná, nicméně velmi zdlouhavá. Druhou možností je samozřejmě doprava letecká. Djerba disponuje mezinárodním letištěm, takže s leteckou dopravou by neměl být žádný problém. Zůstává jen na vás, jestli zvolíte cestovní kancelář anebo si let zabookujete sami.

Pojďme ale nyní k dopravě po samotné Djerbě. Ta skýtá několik rozličných možností. Za tu první bychom mohli považovat dopravu pomocí taxíků. Ta je zde poměrně tradiční a není nikterak drahá. Ostatně cena, která se pohybuje v přepočtu někde mezi 8 až 10 korunami, mluví za své. Taxíků se po celém ostrově prohání zhruba 400 a každý z řidičů umí jak arabsky, tak i francouzsky. Najde se i několik takových, kteří ovládají italštinu a angličtinu. Co se týče poctivosti taxíkářů, tak vězte, že se stává jen ve výjimečných případech, že někoho ošidí. Spíše jsou to velmi ochotní lidé, kteří vám poradí, pokud nevíte, které lokality kde leží. Jestliže budete chtít tak také můžete absolvovat okružní prohlídku městem, která trvá přibližně 4 hodiny vyjde vás na nějakých 40 tuniských dinárů.

Autobusová doprava v Tunisku vůbec je absolutně nejlevnější. Nevýhodou sice je ta skutečnost, že neexistuje něco jako autobusové jízdní řády, ale samotné autobusy jezdí v pravidelných intervalech, a to, jestli momentálně nějaký pojede, uvidíte podle hloučku místních lidí, kteří na ně čekají a odjezdové doby mají v hlavě. Cena je tedy velmi levná, konkrétně se pohybuje v přepočtu okolo  koruny za kilometr. Dejte si pozor hlavně při nástupu do vozu. Nastupuje se zadními dveřmi. V zadní části vozu sedí průvodčí a lístky si zakoupíte právě u něj.

Další možností k přepravě je využití takzvaných lounge. Toto cizí slovo představuje dopravní prostředek, který tvoří jakýsi kompromis mezi taxíkem a autobusem. Slovo lounge se správně vyslovuje luáž a vozy poznáte podle toho, že jejich barva je bílá a na ní jsou vyznačeny modrý a červený pruh. Cedulka, kterou mají vozy na střeše je psaná arabsky. Cesta vás vyjde na zhruba dvě koruny za kilometr.

Další možností transportu je vlaková doprava. Ta vyjde co do ceny přibližně stejně jako cestování pomocí lounge. Vlaky jsou poměrně pohodlné a naleznete zde jak příměstské spoje, tak i dálkové rychlíky. Můžete si také půjčit vlastní auto, nicméně cestování jím není nikterak bezpečné, jelikož Tunisané jezdí podle jakýchsi pravidel, která jsou podobná těm francouzským a na silnicích, které jsou velmi často rozbité, se odehrává dopravní chaos. Jinak samotné půjčení auta nevyjde nic moc levně. Půjčovny se nacházejí ve větších letoviscích.

Můžete také zkusit stopovat, nicméně velmi často se stává to, že zastaví lounge a chtějí po vás peníze.

Přeposlat Tisknout

Počasí

Čtvrtek 21°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 23°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

USDUSD = 21.96 CZK

TNDTND = 7.8 CZK

EUREUR = 25.52 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist