Historie

Djerba se může honosit velmi zajímavou a pestrou historii. Dějiny samotného ostrova začínají už v 9. století před naším letopočtem a jsou neodmyslitelně spjaty s bájnými mořeplavci Féničany. Máme-li být přesní, tak Djerbu tito mořeplavci a obchodníci založili již v roce 814 před naším letopočtem. Oblast se stala součástí říše Kartágo. To si vybudovalo pozici velké mocnosti v celém západním Středomoří. Proslavilo se punskými válkami, které vedlo se svým římským sokem.

Velmi známou je zejména druhá punská válka, kdy Hanibal došel přes Alpy v podstatě až k Římu. Po zničení celé Kartágské říše se oblast severní Afriky pochopitelně i s Djerbou stala součástí velké Římské říše, konkrétně byla označována jako provincie Africa. Nicméně, ani tato událost ale nesmazala lesk tohoto území, jelikož severní Africa byla jednou z nejbohatších římských provincií vůbec. Když upadala Římská říše, tak roku 439 dobyli tuto provincii germánské kmeny, konkrétně Vandalové.

Po nich převzala nadvládu nad severní Afrikou Byzantská říše a poté se sem dostala arabská vojska a území si usurpovala pro sebe.  Afrika e tehdy začala označovat jako Ifrykia. Nepokoje mezi Berbery a arabskými panovníky vyřešila až dynastie Aghlabovců. Právě za jejich vlády vznikají na území Tuniska a Djerby ty nejkrásnější památky. Po dobyvačných Šíitech, kteří zde vnikli roku 909, se na území Djerby dostávají opět Arabové a nastává období masivní arabizace. V letech 1230 až 1574 na území Tuniska převzala vládu dynastie Hafsovců, kteří byli schopni poměrně slušně ustálit hospodářskou prosperitu země. V dalších letech na území Djerby přichází jak muslimské, tak i židovské obyvatelstvo, které bylo vyhnáno z Iberského poloostrova, když jej znovu dobyli křesťané. Následující doba se nese v duchu neustálých soubojů mezi Habsburky, kteří vládli ve Španělsku, a různými tureckými korzáry.

Vše se relativně ustálí až z příchodem osmanských Turků, jejichž říše se stává Djerba součástí. Po pádu této říše se Djerba stává domovem mnoha pirátů a následně se celá země dostává pod nadvládu Husajnovců. Právě za nadvlády této dynastie se začalo na území jak Tuniska, tak i Djerby poměrně bujně stavět. Roku 1881 Tunisko obsazuje Francie. Svou nezávislost si Tunisko a s ním i Djerba, získaly až roku 1956, čemuž zejména ve čtyřicátých letech předcházely velmi tuhé boje. Prezidentem se stává Habib Bourguiba. Roku 1994 se v Tunisku konaly první demokratické svobodné volby. Dnes je Tunisko jedna z velmi vyspělých zemí, která oplývá velkým bohatstvím a jejíž příjmy tvoří především služby.

Přeposlat Tisknout

Počasí

Čtvrtek 21°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 23°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

USDUSD = 21.96 CZK

TNDTND = 7.8 CZK

EUREUR = 25.52 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist